President, Muhammadu Buhari has arrived Eagle Square, venue of the 2022 National Convention of the APC.

The party has also released the list of aspirants chosen by top stakeholders.  They are:

Abubakar Kyari (senator from Borno) as deputy national chairman (north)

Emma Eneukwu (Enugu) as deputy national chairman (south)

lyiola Omisore (Osun) as national secretary

Fetus Fuanter (Plateau) as deputy national secretary

Muhazu Bawa Rijau (Niger) as national vice-chairman (north-central)

Mustapha Salihu (Adamawa) national vice-chairman (north-east)

Salihu Lukman (Kaduna) as national vice-chairman (north-west)

Ijeomah Arodiogbu (Imo) as national vice-chairman (south-east)

Victor Giadom (Rivers) as national vice-chairman (south-south)

D.I. Kekemeke (Ondo) as national vice-chairman (south-west)

Ahmed El-Marzuk (Katsina) as national legal adviser

Uguru Mathew Ofoke (Ebonyi) as national treasurer

Bashir Usman Gumel (Jigawa) as national financial secretary

Suleiman M. Argungun (Kebbi) as national organising secretary

Betta Edu (Cross River) national women leader

F.N. Nwosu (Abia) as national welfare secretary

Felix Morka (Delta) as national publicity secretary

Abubakar Maikafi, senator from Bauchi, as national auditor

Abdulahi Dayo Israel (Lagos) as national youth leader

Tolu Bankole (Ogun) as special (persons with disability (PWD) leader

Ibrahim Salawu (Kwara) as deputy national legal adviser

Omorede Osifo (Edo) as deputy national treasurer

Hamma-Adama Ali Kumo (Gombe) as deputy national financial secretary

Nze Chidi Duru (Anambra) as deputy national organising secretary

Yakubu Murtala Ajaka (Kogi) as deputy national publicity secretary

Christoper Akpan (Akwa Ibom) as deputy national welfare secretary

Olufemi Egbedeyi (Oyo) as deputy national auditor

Zainab Abubakar Ibrahim (Taraba) as deputy national women leader

Jamaluddeen Kabir (Zamfara) as deputy national youth leader

Oluwatoyin Opawuye (Kwara) as national ex-officio (north-central).

Sirajo Dahuwa (Bauchi) as national ex-officio (north-east)

Allyu Ahmed Yako (Kano) as national ex-officio (north-west)

Agunwa Anekwe (Anambra) as national ex-officio (south-east)

Diriwari Akedewei (Bayelsa) as national ex-officio (south-south)

Bunmi Oriniowo (Ekiti) as national ex-officio (south-west)

Yakubu Mohammed Adamu (FCT) as zonal secretary (north-central)

Mohammed Wali Shettima (Yobe) as zonal secretary (north-east)

Bello Goronyo (Sokoto) as zonal secretary (north-west)

Azobu Innocent Itapa (Ebonyi) as zonal secretary (south-east)

Ita Udosen (Akwa Ibom) as zonal secretary (south-south)

Vincent Bewaji (Ekiti state) as zonal secretary (south-west)

Hadiza Aliyu (Kogi) as zonal legal adviser (north-central)

Dauda Chakpo (Taraba) as zonal legal adviser (north-east)

Bashir Usaini Dutse (Jigawa) as zonal legal adviser (north-west)

Mayor Ogbona Earnest (Ebonyi) as zonal legal adviser (south-east).

Isma’il Kolawole Majoro (Oyo) as zonal legal adviser (south-west),

Ahmed Attah (Kogi) as zonal organising secretary (north-central),

Abubakar Adamu Musa (Taraba) as zonal organising secretary (north-east)

Salisu Uba (Zamfara) as zonal organising secretary (north-west)

Dozie Ikedife (Anambra) as zonal organising secretary (south-east)

Blessing Agbome (Edo) as zonal organising secretary (south-south)

Lateef Ibirogba (Lagos) as zonal organising secretary (south-west)

John Okoho (Benue) as zonal publicity secretary (north-central).

Subscribe for latest Videos

Disclaimer

Comments expressed here do not reflect the opinions of vanguard newspapers or any employee thereof.